لرزه گیر های لاستیکی ( RUBBER EXPANSION JOINT )

در ابتدا لازم است اطلاعاتی کلی برای آشنایی با لرزه گیر های لاستیکی ارائه گردد . 

لرزه گیر های لاستیکی عمدتا برای جلوگیری از انتقال ارتعاشات تجهیزات موجود در خطوط لوله مثل پمپ ها به قسمتهای دیگر خطوط لوله، جذب حرکات خطوط لوله در اثر انقباض و انبساط گرمایی و جبران ناهمراستایی خطوط لوله به صورت محدود مورد استفاده قرار می گیرند. استانداردی که به عنوان مبنا و معیار در طراحی این اتصالات  مورد استفاده قرار میگیرد (FLUID SEALING ASSOCIATION (FSA می باشد.  در تصاویر زیر نمونه ای موارد استفاده لرزه گیر های لاستیکی در FSA به نمایش گذاشته شده است.

 

لرزه گیر های لاستیکی عموما در دو نوع تولید میشوند :

1- نوع فلنج گردان ( WIDE ARCH )

این نوع لرزه گیری های لاستیکی که اولین بار در کشور نیز در شرکت فنی مهندسی انعطاف صانع به تولید رسیده اند، اغلب برای استفاده در بخش های تاسیساتی و انتقال مواد، هم به صورت مهار دار و هم به صورت بدون مهار تولید شده و مورد استفاده قرار میگیرند. از آن جا که فرآیند پخت قسمت لاستیک در این نوع اتصالات در بلادر صورت میگیرد، این لرزه گیر ها در کشور به نام لرزه گیر های لاستیکی بلادری شناخته می شوند. در این اتصالات لاستیکی سوراخ های فلنج فلزی آزاد بوده و با قسمت لاستیکی مرتبط نمی باشند لذا در مواقعی که ساعت سوراخ های فلنج ها در قسمتی از خط که قرار است نصب شوند همراستا نباشند، امکان چرخاندن فلنج این لرزه گیر ها به صورت آزاد وجود داشته و به راحتی و بدون آسیب به قسمت لاستیکی قابل نصب و استفاده می باشند.  در تصویر زیر چگونگی آزاد بودن قسمت فلنج فلزی از لاستیک به نمایش گذاشته شده است.

این اتصالات در طول ثابت 130 میلی متر ، با متریال های لاستیکی مختلف ( EPDM,NR-SBR,NBR,CR,HNBR,… )  تولید شده و فلنج فلزی آنها بر اساس استاندارد های

 ASME B16.5, #150 OR #300

  EN 1092-1, PN 6 OR PN 10 OR PN16

سوراخکاری شده شده و قابل تولید می باشند.

(لطفا به قسمت کاتالوگ شرکت انعطاف صانع مراجعه کرده و اتصالات بلادری را که به صورت روتین در این شرکت تولید می شوند مشاهده فرمایید)

 

 

 

2- نوع فلنج ثابت ( NARROW ARCH )

در این نوع لرزه گیر های لاستیکی برای آب بندی بهتر قسمت لاستیکی به صورت یک واشر آب بند تا لبه قسمت فلنج فلزی کشیده شده و همراه با قسمت فلنج فلزی سوراخکاری می شود. از آز جا که همواره برای بستن این اتصالات به فلنج های خط میبایست سوراخ های فنج فلزی اتصال و قسمت لاستیکی مقابل هم قرار داشته باشند لاذا این نوع اتصالات را فلنج ثابت می نامند. این اتصالات هم به صورت مهار دار و هم بدون مهار به تولید می رسند و طول آن ها به سفارش مشتری بستگی دارد.

قسمت لاستیکی این لرزه گیر ها در دستگاهی به نام اتوکلاو پخت می شود از همین رو این لرزه گیر ها را در کشور با نام لرزه گیر های لاستیکی اتوکلاوی می شناسند.

این اتصالات در طول های مختلف ، با متریال های لاستیکی مختلف ( EPDM,NR-SBR,NBR,CR,HNBR,… )  تولید شده و فلنج فلزی آنها بر اساس استاندارد های

 ASME B16.5, #150 OR #300

 ASME B16.47 SERIES A OR B, #150 OR #300

 EN 1092-1, PN 6 OR PN 10 OR PN16 OR PN 25 OR PN 40

یا به صورت خاص سوراخکاری و تولید می شوند.

لرزه گیر های اتوکلاوی در اشکال مختلف:

  1. مهاردار self-restrained
  2. بدون مهار un-restrained
  3. همراه با رینگ خلا with vacuum ring
  4. به صورت مخروطی reducer type
  5. با بیش از یک کوهان multiple arches

در شرکت انعطاف صانع قابل طراحی و تولید می باشند.

 

 

 

 

انواع لرزه گیر های لاستیکی مهار دار :

اگر مسیری که لرزه گیر های لاستیکی در آن نصب میشوند با ساپورت ها و انکر های مناسب مقید نشده باشد، نیروی تراست باعث آسیب جدی به لرزه گیر های لاستیکی بدون مهار خواهد شد، لذا در این مواقع باید از لرزه گیر های لاستیکی مهاردار استفاده شود.  به دو صورت یک لرزه گیر لاستیکی را مهار دار میکنند:

1- استفاده از پایه های جدا نشدنی (جوشی) برای میل مهار

در این مواقع برای جذب نیروی تراست یک صفحه مهار برای لرزه گیر طراحی میشود و میل مهار ها میان دو صفحه مهار ابتدایی و انتهایی بسته میشوند و ضخامت صفحه مهار و تعداد مهار ها و سایز میل مهارها مستقیما وابسته به فشار خط و سایز لرزه گیر و برای جذب نیروی تراست طراحی می شوند. در تصاویر چند نمونه از لرزه گیر های مهار دار با صفحه مهار یکسره ی جوشی که در شرکت انعطاف صانع طراحی و تولید شده اند مشاهده می شود.

 

 

 

 

 

2- استفاده از پایه های مجزا برای میل مهار

در این حالت به صفحات مهار اصطلاحا لقمه گفته میشود و در مواقعی که طول اتصال کم باشد یا سایز اتصال خیلی بزرگ باشد یا ملاحظات دیگری در کار باشد از این پایه های مجزا استفاده می شود. نحوه استفاده از این پایه ها بدین صورت می باشد که این لقمه ها می بایست پس از قرار گرفتن لرزه گیر در مقابل فلنج خط، در پشت فلنج خط  با پیچ های فنج بسته شده و پس از آن میل مهار ها از داخل آن عبور داده شوند.

در تصاویر زیر چند نمونه از لرزه گیر های مهار دار با پایه های مجزا که در شرکت انعطاف صانع طراحی و تولید شده اند مشاهده می شود.

 

 

 

در تصویر زیر نحوه نصب لقمه ها آورده شده است :