LIQUID PENETRANT TEST (PT)

تست مایع نفوذی (PT)  برای شناسایی عیوب سطحی قطعات تولید شده به روش های ریخته گری (casting) ، آهنگری (forging) و عیوب سطح محل جوش استفاده می شود. این عیوب شامل ترک های مویی، تخلخل سطوح، وجود نشتی و ترک های خستگی بر روی قطعات در حال سرویس (در حین کارکردن) می باشند. تست مایع نفوذی از دسته تست های غیر مخرب ( non-destructive test) محسوب می شود که برای یافتن مکان شکستگی ها و ناپیوستگی های سطحی در مواد غیر متخلخل (فلزات، پلاستیک ها و سرامیک ها) استفاده می شود. این روش ممکن است هم بروی مواد آهنی و هم غیر آهنی اعمال گردد، اگرچه برای اجزای آهنی از بازرسی ذرات مغناطیسی ( magnetic particles) برای تشخیص عیوب در سطوح و لایه های عمیق تر استفاده میگردد.

تست مایع نفوذی (PT) برای بازرسی موارد ذیل اعمال می گردد :

1. جوش ها، پوشش های جوش، قطعات تولید شده به روش های ریخته گری (casting) وآهنگری (forging)، شیر ( valve) و اجزای آن، قطعات ماشین کاری شده، مخازن تحت فشار و فولاد های ساختمانی (structural steels)

 

2. قطعات تازه ساخته شده بوسیله فرآیند جوشکاری بر مبنای :

code compliant inspection (بازرسی مطابق باکد)

ASME SEC V for pressure vessels

ASME B31.1 and ASME B31.3 for piping

CSA Z662 for pipelines

 

3. قطعات ساخته شده با فرآیند جوشکاری که در حال سرویس و عملکرد هستند

 

4. اجزای آهنی و غیر آهنی

مزایا :

       -  نمایان بودن علائم بصورت واضح و مشخص

       -  هزینه معقول و مشخص شدن نتیجه با سرعت بالا

       -  پرتابل بودن ابزار تست

معایب :

  • به جریان انداختن تست بر روی سطوح زبر و نا هموار همانند سطوح بعد از جوشکاری قبل از عملیات سنگ زنی و پرداخت، ممکن است به ماده نافذ اجازه نفوذ بیش از حد بدهد و در حین آشکار سازی با مشکل و نتیجه نادرست مواجه شویم.
  • مواد نفوذی عموما دارای محدودیت دمایی هستند و معمولا بین 4 تا 52 درجه سانتی گراد بهترین عملکرد را دارند. (البته برای دماهای خارج از این بازه مواد نفوذی و رویه های خاصی میتواند استفاده گردد.)
  • متریال های مورد آزمایش باید نسبتا غیر متخلخل باشند.

 

در کارخانه انعطاف صانع ، تست مایع نفوذی توسط افراد متخصص با نظارت کامل واحد کنترل کیفیت به صورت صد در صد برای درز جوش رول ها قبل از فرمینگ و مکان هایی که بیلوز به لوله و فلنج و یا کف رینگ جوش شده است انجام میگیرد. در بقیه موارد جوشکاری نیز بنا به درخواست کارفرما این عملیات بر روی تمامی درز جوش ها قابل اعمال می باشد.